menu

ERASMUS+ PEDAL 2015 Rumunsko

Project Pedal – Rumunsko 11. – 17. 10. 2015

            Již po čtvrté se uskutečnilo mezinárodní setkání partnerských škol v rámci projektu Pedal, tentokrát v partnerské škole v rumunském městě Ramnicu Valcea. Cílem projektu Pedal je propagace cyklistiky a zdravého životního stylu mezi studenty – partnerské školy jsou z Itálie, Rumunska, Turecka a Polska. Střední školu České Velenice opět zastupovali čtyři pedagogové a čtyři studenti. I pro možné předsudky vůči Rumunsku, které se v Česku mohou objevit, je nutné zdůraznit, že to, co možná chybí v rumunské infrastruktuře, plně nahrazují Rumuni svou pohostinností a neskutečně krásnou přírodou.

            První den jsme se jako zástupci českovelenické střední školy letecky přepravili do hlavního města Rumunska – Bukurešti, kde na nás čekali kolegové z rumunské školy a ubytovali nás v hotelu poblíž centra.

            Druhý den dopoledne jsme navštívili sídlo rumunského parlamentu. Tato administrativní budova je druhá největší na světě (první je Pentagon v USA). V odpoledních hodinách nás čekal cyklistický výlet v centrálním parku, sloužící jako relaxační oblast pro obyvatele hlavního města. Vpodvečer se naši studenti chtěli podívat na hlavní bukurešťské nádraží, a tak jsme se metrem vyrazili na tento dopravní uzel podívat.

            Třetí den jsme již směřovali do partnerské školy v Ramnicu Valcea. Na cestě jsme nemohli vynechat návštěvu hradu Bran, který je spojen s legendou o hraběti Drákulovi. Dále nás čekala návštěva pevnosti v městě Fagaras.

            Čtvrtý den jsme absolvovali prohlídku partnerské školy. Na studenty všech zúčastněných škol čekala práce na knize, kterou v průběhu předchozích několika měsíců postupně psali a ilustrovali. Odpoledne pro nás byl připraven cyklovýlet na předměstí stotisícového města Ramnicu Valcea.

            Pátý den nás čekala oficiální návštěva starosty města v nádherné historické budově radnice. Poté jsme autobusem vyrazili do národního parku Cozia a podnikli pěší túru k přírodním vodopádům. V administrativní budově národního parku nám pak průvodce pustil a komentoval prezentaci k parku samotnému. Ve večerních hodinách nás čekalo kulturní představení místních folkových skupin a neformální taneční vystoupení studentů ze všech pěti států.

            Šestý den byla na programu prohlídka solného dolu – Salina Ocnele Mari. V tomto dole je vytěžený prostor o ploše 10 000 m2, sloužící ke kulturním akcím i léčbě respiračních nemocí. V Ramnicu Valcea působí i velmi úspěšná lidová škola umění, kde pro nás bylo připraveno vystoupení žáků jednotlivých ročníků. Poslední večer jsme strávili v tradiční rumunské restauraci, která se mohla pochlubit výbornou kuchyní a živou hudbou.

            Poslední den byla před námi téměř patnáct set kilometrů dlouhá cesta zpět do České republiky, přesto jsme se ještě stihli před odletem krátce rozloučit s hlavním městem Rumunska.

Toto mezinárodní setkání bylo předposlední v rámci projektu Pedal. Poslední mítink nás čeká koncem května příštího roku a uskuteční se v partnerské škole v polském městě Opole Lubelskie. Střední škola České Velenice touto aktivitou pomáhá nejen ke zvyšování úrovně výuky na své škole, ale i k propagaci naší země a města České Velenice.

Mgr. Aleš Brothánek

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout