menu

Projekt PEDAL ERASMUS + Polsko Opole Lubelskie

Projekt Pedal – Polsko

                Vybraní studenti a učitelé Střední školy České Velenice se zúčastnili posledního mezinárodního setkání v rámci projektu Pedal, tentokrát v Polsku, a to v termínu 29. 5. – 4. 6. 2016. Partnerská škola z Opole Lubelskie připravila pestrý program, na který budou všichni zúčastnění v dobrém dlouho vzpomínat.

                První den nás čekala cesta do Krakova, kde jsme se ubytovali v hotelu Kaipol a čekali jsme na příjezd ostatních partnerských škol. Někdo si tento čas zkrátil koupáním v hotelovém bazénu, jiní vyrazili na procházku v okolí hotelu.

                Druhý den pro nás hostitelská škola připravila exkurzi po historickém centru Krakova. Mohli jsme vidět místa, kde se natáčel film Schindlerův sezam, židovské synagogy i nádherné krakovské náměstí. V odpoledních hodinách se všichni studenti a učitelé vypravili autobusem na dlouhou cestu do města Opole Lubelskie.

                Třetí den jsme byli v opolském kulturním centru oficiálně přivítáni vedením města a školy. Před obědem proběhlo ve školním areálu fotbalové utkání, ve kterém hrály týmy namixované ze studentů z různých zemí. V podvečer jsme všichni vyrazili na cyklovýlet po okolí Opole Lubelskie.

                Čtvrtý den dopoledne jsme zamířili do turisticky atraktivního města Kazimierz Dolny, kde jsme mohli obdivovat jak přírodní, tak historické zajímavosti. Pro studenty byl okouzlující výlet lodí po řece Visla, méně se jim líbil namáhavější výstup na horu Tři kříže.

                Pátý den jsme se přesunuli do města Lublin. Toto město se spoustou historických památek se vrylo do paměti všem účastníkům hlavně návštěvou bývalého vyhlazovacího tábora Majdanek, ležícího na předměstí Lublinu. Navečer proběhl druhý cyklovýlet v náročnějším terénu v opolských lesích.

                Šestý den byla pro nás připravena přednáška na téma – goecatching a poté hledání pokladu v parku, kde pět skupin (v každé zástupce jedné země) muselo využít informace z předchozí přednášky, např. orientace v terénu, čtení z mapy, aj. V podvečer proběhla taneční zábava, během které se celé osazenstvo velmi dobře bavilo, a všem byl také předán účastnický certifikát.

                Sedmý den se nesl ve znamení loučení a slz, neboť tento den byl poslední možností, kdy se všichni v rámci projektu Pedal viděli.  Bylo znát, že během uplynulých pěti setkání si žáci i učitelé vytvořili přátelské vztahy bez ohledu na místo, ze kterého pocházejí, či na jazyk, kterým mluví…

Projekt Pedal trval téměř dva roky a jeho hlavním úkolem byla propagace cyklistiky a zdravého životního stylu na středních školách. Studenti a učitelé měli možnost vycestovat do Turecka, Itálie, Rumunska a Polska. Jsem si jistý, že projekt splnil veškeré své cíle a i díky těmto pozitivním zkušenostem bude naše střední škola pokračovat v mezinárodních projektech.

 

Mgr. Aleš Brothánek

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout